ОТЪЛОЖИТИСѦ

ОТЪЛОЖ|ИТИСѦ (12*), ОУСѦ, ИТЬСѦ гл.
1.Отречься, отвергнуть:

не могѹще сѧ вздержати оканьнии. не могѹще с плотию плоти ѿложитисѧ. ПНЧ 1296, 118; ѥгда избавленыи избавитьсѧ. и неболныи поболить. ѥгда ѿметникъ ѿвержетьсѧ и ѿложить(с) ѿложник. (ἠϑέτηκεν) ФСт XIV/XV, 16в; и болите и сво˫а душа предаѥте в судъ вѣчныи. ѿ(ло)жиша бо сѧ… закона моисѣѡва. (ἀϑετήσας) Там же, 77г; ничтоже ѹбо ѿ вѣка дондеже грѧду(т). пребы вающе и сп҃саютьсѧ. но ˫ако ре(ч)но есть погибоша и не ˫авлени быша. и ѿложишасѧ того но схранѧтсѧ въ д҃нь въздань˫а (εἴϑε τοῦτο) Там же, 185а.

2. Отделиться:

Того же лѣ(т). придоша Пльсковичи. и по˫аша к собѣ Всеволода. кнѧжить а ѿ Новгородець ѿложиша [в др. сп. отложишасѧ]. ЛИ ок. 1425, 111 об. (1138); Городокъ бо бѣ ѿложилъсѧ бѧхѹть в немь людье Сѹдиславли. Там же, 249 об. (1213).

3. Лишиться:

[Феофил и Еладий] нѹдима по ѥдиномѹ ѿврѣщисѧ х҃а… нъ не повинѹвшасѧ и словомъ приложитисѧ.и ѿложитисѧ любве х(с)вы влачима бьѥма попираѥма. Пр 1313, 154а; ѿ отъдавшагѡ же. ли ѿ взѧтагѡ по наиму. мне лѣта пре(д)лагати. аще ѿ свѣщани˫а о тѡмь именито ѿложишасѧ. МПр XIV2, 186; се бо ѹже страдань˫а и пота и въведени˫а. || съ бжс(т)вною бл҃гдѣтью. ѿ наслѣдь˫а не ѿложихомъсѧ. и (не) ѿложени суще. (ἀποκληροῦνται!) ФСт XIV/XV, 172б–в.

4. Быть отложенным, не состояться:

да ѿложатьсѧ судища. да ѿвергутьсѧ свѣти. да попретьсѧ гнѣводержание. да ѿимутьсѧ житиискы˫а вещи. (ἐρρέτω) ПНЧ к. XIV, 171а.

5. Быть отстраненным от чегол.:

Аще оклеветанъ будеть хотѧи поставитисѧ. ˫ако н(е)потрѣбенъ. да ѿложить(с) тогда поставлени˫а. i прѣдъложитьсѧ истѧзанию. (ἀναβαλλέσϑῳ ἡ χειροτονία) КР 1284, 306а.

6. Быть освобожденным:

еди(н) же ѿ прилогъ пущии внесу что и азъ к твари. но да ми ѿложитсѧ люба˫а землѧ оч҃ьствена˫а. (παρῃτήσϑω) ГБ к. XIV, 182в.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ОТЪЛОЖЬНИКЪ →← ОТЪЛОЖИТИ

T: 122