ПЕЧЕНИѤ

ПЕЧЕНИ|Ѥ1 (7*), ˫А с. Забота, попечение:

Мънога ѥп(с)пьска видимъ падающа. и пагѹбою конечнею бѣдѹ приѥмлюще. ˫ако бо иже ѡ семь. предъсто˫ащеи. ѡ собе печениѥ и промышлениѥ ѡ новыхъ манастырехъ. разъгѹблѧюще. (φροντίδα) ПНЧ 1296, 74 об.; трѹда и подвига. и тъщань˫а и алъкоты и жажю по правдѣ имѣти не могѹть. но слабость печень˫а лѣность. малаго ради и сѹ˫аго извѣсть˫а стѧжать. ПНЧ к. XIV, 25г; да бѹдеть. о б҃зѣ печенье твое.Там же, 27г;

|| суета, хлопоты:

дѣтищь… Аще оѹбожаѥть не тѹжить. аще об҃атѣѥть не высокомыслить. аще видить женѹ не похощеть е˫а сласти печеньѥ не обладаѥть. име [вм. имь] (φροντίδος) ПНЧ 1296, 33; ищите преже цр(с)тва нб(е)снаго и си всѧ приложатьсѧ вамъ. понеже ѹбо ѿвер(ж)ено печенье д҃ша. тогда н(е)бса помѧнувъ ибо ветъха˫а разрѹша˫а прииде. и на большее зовыи очь҃ство. (τῆς φροντίδος) ПНЧ к. XIV, 88б; что есть печенье мирьское. ѿвѣтъ. всѣко печенье аще не имать ничтоже ѿ искѹсьныхъ ѿ отъреченыхъ. не приложить къ бл҃гоч(с)тью житииска есть. (ἡ μέριμνα… μέριμνα) Там же.

ПЕЧЕНИ|Ѥ2 (3*), ˫А с.
1.Действие по гл. печи (щи):

очи имыи… на мѣдотворенье. на оградничьство. || и на другое нѣкако. на ловитву. и на мрежю. на печенье хлѣба. (τὴν τοῦ μογκιπος) ФСт XIV/XV, 175а–б; ибо ѡгнь бы(с) на потребу члвко(м)… преносимъ есть ѿ мѣста на мѣсто на варенье и на печенье различны(х) мѧсъ. (εἰς… ὄπτησιν) ЖВИ XIV–XV, 99г.

2. Печеное кушанье:

трепещете и ѹсумнѧитесѧ и к тои предлежащии трѧпезѣ. не гл҃ю ˫ако к вариву. и сыро(м). и различнымъ. брашномъ. и к печению и к различнымъ. но къ ѥдиному хлѣбу и маслу. и зелью и прочихъ. (τηγανίσματα) ФСт XIV/XV, 11в.

Ср. непечениѥ.

Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ПЕЧЕНЫИ →← ПЕЧАТЬНИКЪ

T: 168