ПОГРѦЗНОУТИ

ПОГРѦЗН|ОУТИ (28), ОУ, ЕТЬ гл.
1.Быть поглощенным чемл. Образн.:

бл҃гоизволи превести мѧ. житиискѹю пѹчинѹ мнозѣми волънами грѣховнами погрѧзнѹти хотѧщаго. СбЯр XIII2, 201 об.;

|| перен.:

чьрвь бо ихъ не съконьчаѥтьсѧ. и || огнь ихъ не ѹгаснеть… неправьдьнии же тако погрѧзнѹть. и почити не могѹть. нѣсть радоватисѧ нечьстивыимъ рече г҃ь. (κλυδωνισϑήσονται) КЕ XII, 225а–б; ѹтвердите к нимь любовь, да не погрѧзнуть злою печалью но да сѧ покають и живи бу(д)ть. СбЧуд к. XIV (1), 292а; но въздвигохъ ѥго д҃шю. да не печалью погрѧзнеть таковыи. (ἵνα μὴ καταποϑῇ) ПНЧ к. XIV, 146а; да не лихою печалью погрѧзнеть (καταποϑῇ) ГБ к. XIV, 23б.

2. Погрузиться во чтол.; увязнуть:

помолисѧ б҃ѹ и погрѧзоша вси въ земли. анфѹпатъ и вси люди ѥго. а прочии ѹбо˫авъшесѧ молиша ст҃го варфоломѣ˫а… да быша и ти не погрѧзли.ПрЛ 1282, 146в; Избраны˫а жидовьскы˫а нарицаѥмы˫а ревнителѧ погрузи г(с)ь. см҃ртью вѣчною. погрѧзоша. во днѣ ада ˫ако и камень. Пал 1406, 126г;

|| перен.:

ови… грузѧть в немже и сами погрѧзли. в томъ и чада прелщають. и хотѧщи(х) на высоту сводѧть. СбЧуд к. XIV (1), 283б; Посла гнѣвъ своi на вы и покрыша вы. ˫азыци. и погрѧзосте въ работѣ бес памѧтi злѣ. Пал 1406, 127б.

3. Пойти ко дну, утонуть:

и ѡжесточи ср҃дце ѥго [фараона] гнати по из҃рли. и погрѧзнѹти. (καταποντισϑῇ) ПНЧ 1296, 162; тако бо и Максентии и ѥже ѡ немь орѹжници и копьѥносьци погрѧзоша въ глубинѣ. (κατέδυσαν) ГА XIV1, 204б; фараѡнъ… потопи младенци в рѣцѣ. и самъ погрѧзну в мори. МПр XIV2, 60; ѹподоблеше(с) Содому и Гомору. на неже пусти г(с)ь каменье горюще. и потопи ˫а и погрѧзоша. ЛЛ 1377, 28 (986); ту абиѥ [сандал] до пѧтишды обратисѧ стремьглавь. дну иде и погрѧже великыи же корабль строино поплы. Пр 1383, 13г; фараонъ же… потопив же младенца в рѣцѣ. и сам погрѧзе. в чермьнѣмь мори. (ὑποβρύχιος γέγονε) ПНЧ к. XIV, 104г; Посла гнѣвъ свои и погрѧзоша въ глѹбинѣ || ˫ако и олово въ водѣ зѣло. Там же, 127а–б; да жьрновъ ослии повѣшенъ будеть на шию ѥму. и погрѧзнеть въ мори. (καταποντισϑῇ) Там же, 187в; да не сами в корабли погрѧзне(м) и потопимсѧ. (βαπτισϑῶμεν) ГБ к. XIV, 29в; вставши бури. и ѹже погрѧзнѹти хотѧще(м). въздвизають руцѣ на н҃бо. (καταποντίζεσϑαι) ФСт XIV/XV, 182в.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ПОГЪНАНЬѤ →← ПОГРѦЗНОВЕНИѤ

T: 242