ПОГЫБАѤМЫИ

ПОГЫБАѤМЫИ (7*) прич. страд. наст.
1.Уничтожаемый, разрушаемый:

И елико костьно и не˫адно. и на(м) бѣдноразумно. да не скрушитсѧ злѣ раздѣлѧемо. и разумѣваемо… но огне(м) да сѧ потреби(т). имже и всесожжена˫а… не погыбаема в вода(х) ни расыпаема. ˫ако же и глава телча ѿ моисѣ˫а. (οὐκ ἀπολλύμενα) ГБ к. XIV, 65г; оставша˫а его огне(м) сожгутсѧ… нѣ(с) како. и кы(м) образо(м) источаема… сп҃саема и хранима ѿ источившаго а не погыбаема ни по водѣ расѣваема. ˫ако златыи онъ телець соль˫аныи. (οὐ… ἀπολλύμενα) Там же, 66а.

2.Погубляемый; погибающий:

ѥгда ѹбо видиши бившаго пр(о)рка сп(с)аѥма, а не биившаго [так!] погыбаѥма… всьдѣ преже ѥстьства вещии б҃иѥ правосѹдиѥ помысли. (ἀπολλύμενον) ПНЧ к. XIV, 8б; когда примъши [так!] римъ и всѣмъ погыбающимъ. повелѣно бы(с) волъхвомъ ѿ ц(с)рѧ. и ѿ могѹтии его. помощи градѹ погыбаемѹ. (ἀπολλυμένῃ) Там же, 127б; егупетъ же… плаче(т) погыбаемы(х) свои(х) первѣне(ц). ГБ к. XIV, 48г;

|| перен.:

ка˫а полза. тѣло ицѣлѧще д҃ши погибаемѣ. (τῆς ψυχῆς ἀπολλυμένης) ПНЧ к. XIV, 152а;

в роли с.:

Аще бо ѥгоже б҃ъ хощеть сп҃саѥть. ѥгоже хощеть ѡжесточить. то ни сп҃саѥмыи достоинъ ѥсть мьзды. ни пакы погыбаѥмыи достоинъ ѥсть мѹкы. (ὁ ἀπολλύμενος) ПНЧ 1296, 161 об.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ПОГЫБЕНИѤ →← ПОГЫБАТИ

T: 94