ПОЗДЬНЫИ

ПОЗДЬНЫИ (18) пр.
1.Поздний (о времени):

воини… поздьны ради годины. ѡрѹжиѥ съложивъше. и ѡгнь съгнѣтивъше. вечерю собѣ готовл˫ахѹ. ЖФСт к. XII, 150 об.; ˫Ако ст҃а˫а олтарѧ. не съвьршати аще не отъ постъныихъ чл҃вкъ по реченѹѹмѹ ѥдиномѹ подобьнѹѹмѹ д҃ни. въ ньже цр҃квьна˫а вечерѧ испълнѧѥтьсѧ. аще же нѣкыимь въ поздьноѥ врѣмѧ съконьчавъшемъсѧ. (κατὰ τὸν δειλινὸν καιρόν) КЕ XII, 124б; изидоста ѡтрока из града… и ѹзрѣв же поздьнѹ годинѹ сѹщю.доидоста мѣста нѣкоѥго. ПрЛ 1282, 74г; и ѡдожди [в др. сп. одождить] на(м) дождь ранъ и позденъ. и наполнѧтсѧ гумна ваша пшеницѣ. (ὄψιμον) ЛЛ 1377, 57 (1068); в г҃• же д҃нь пристѹпиша. вси ко градѹ. по зорѧмъ биша(с) до поздьноѣ вечернѣ и зажгоша. городъ в трехъ мѣстехъ. ЛИ ок. 1425, 118 об. (1146);

до поздьнаго
в роли нар. Допоздна:

Аще ли прилѣпишисѧ… къ милѹющемъ тѣло своѥ мнихомъ… и извѣтомь праздьника. особнѹю трѧпезѹ съ пивомь творѧща. и тамо на лица събирающасѧ и до поздьнаго прѣбывающа… сихъ бо ради приходить гнѣвъ б҃ии на сн҃ы противны˫а. КН 1285–1291, 607г; три плотьска˫а дѣ˫ань˫а видѣхомъ. ѹ оц҃а памво. нееденье до поздьнаго на всѧкъ д҃нь и молъчанье. и рѹчьное дѣло. ПНЧ к. XIV, 142в; вечерѧ ли осталсѧ еси но и до позднаго сѣдиши въ бесѣдѣ всѣхъ ѡсѹжа˫а. СбТр XIV/XV, 20 об.; ст҃и ѡц҃и повелѣша в ту су(б) поститисѧ до позднаго. ЗЦ XIV/XV, 112г.

2. Неспешный, медленный:

да будеть ѿ васъ весь скоръ на послушание. медленъ на гл҃анье. позде[н] на гнѣвъ. СбУв XIV2, 64 об.; Позде(н) буди на зло дѣло ѡ ты. борзъ же на сп҃снье мнѣ покарѧ˫асѧ. (βραδὺς ἴσϑι) ГБ к. XIV, 36а.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ПОЗДЬНЬСТВО →← ПОЗДЬНО

T: 165