ПОКАЗОУѤМЫИ

ПОКАЗОУѤМЫИ (6*) прич. страд. наст.
1.Удостоверяемый, подтверждаемый:

Аще кто грамоту умѣ˫а. межю своими дѣтми хоще(т) створити завѣ(т)… имѣнье емуже написаеть ѧ наслѣ(д)никы. не сложеньемь числъ знаменуема. но всѣмь имѣньемь показуема. ˫ако же ѿвсюдѣ ˫авленьно же и без распрѣ устроити. (δηλουμένους) КР 1284, 299в.

2. Проявляемый, являемый:

и ѥще же инѣмъ мѣстомъ различнымъ подобно показѹѥмыи огнь въ страшнѣи гѣонѣ всѧ пожага˫а.(παραδεικνύμενοι) ГА XIV1, 183в; пр(о)ркъ, въпадъ въ бездьнѹ добростворении сихъ и таковыхъ, в нихъже б҃и˫а сила и премѹдрость показѹѥма бываѥть, и видѣвъ пѹчинѹ простертѹ искочи и въспи вельми: ˫ако възвеличиша(с) дѣла тво˫а, г(с)и, и всѧ премѹдростью створи. (δείκνυται) Там же, 184г.

3. Наказываемый:

си же, гл҃ть пакы Феѡдоритъ не нѹжею събы(с)сѧ, но своимь безакониѥмь дати сѹды людемъ… тако же, Саѹлѧ ради ѹбииства въ Гаваѡнитѣхъ, показѹѥми бѧхѹ гладомь по ѡного ѹмертвии. (ἐπαιδεύϑησαν) ГА XIV1, 86а; что напасти сихъ вина, да показѹѥми бѹдемъ злодѣ˫аниѥмь инѣхъ совъкѹплѧ˫а. (παιδευϑῶμεν) Там же, 113а; и се живи ѥсмъ, ˫ако показуѥми и не ѹмерьщвѧѥми, ˫ако скорбѧще воинѹ же радующе(с). (παιδευόμενοι) Там же, 273а.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ПОКАЗЫВАТИ →← ПОКАЗОВАТИСѦ

T: 136