ВЕЛИЧАТИСѦ

ВЕЛИЧА|ТИСѦ (55), -ЮСѦ, -ѤТЬСѦ гл.
1.Похваляться, кичиться:

Не вѣсть оубо ди˫аволъ. ѥ ли ти хс҃ъ вл҃дка въ оумѣ или нѣсть. нъ ѥгда тѩ видить гнѣваюштѩ сѩ или кличѫштѩ. или кльногущасѩ или клевечѫштѩ. или нечиста словеса гл҃ѫштѩ. и Тъгда разоумѣѥть ˫ако нѣсть въ д҃ши ти иже тѩ хранить. (ὑπερηφανευόμενον, ἢ ἀλαζονευόμενον) Изб 1076, 116116 об.; оуча братию. не възноситис˫а ни о чемь же. нъ съмереноу быти мнихоу. а самомоу мьньшю всѣхъ творитис˫а и не величатис˫а. нъ къ вьсѣмъ покоривоу быти. ЖФП XII, 43г; нъ б҃жии соудъ. семоу не попоусти сътворити по съвѣтоу. скоро пришьдъ къ безаконьномоу. варваромъ оубо тъгда. ѳракию немилостивьно плѣн˫ающемъ. и се семоу изъшедъшю. съмыслъмь величающюс˫а. и на си˫а ведоущю. (ὑπερόγκῳ!) ЖФСт XII, 93 об.; подобаѥть бо имъ паче моли||тисѩ б҃оу. и съкроушенъмь ср҃дцьмь. оставлѥниѥ того грѣха и простынѩ просити. а не величатисѩ безаконьныимь да˫аниѥмь. близъ бо г҃ь съкроушеныимъ ср҃дцьмь. (ἐναβρύνεσϑαι) КЕ XII, 7273; съ вьсѣми же мирьно жити и покорьно. и мьньшю сѩ твори(ти) и не възноситисѩ ни величатисѩ ни лѣнитисѩ на доуховьноѥ. ни на потрѣбьноѥ свѣта сего. СбТр XII/XIII, 57 об.; Пь˫аньство.паче лихо˫адь˫а тѩжьчѣѥ ѥсть. и зѣло ѡтъречено ѥсть ст҃ыми книгами. ибо не подобьно ѥсть симь величатисѩ. Там же, 147 об.; азъ, вл(д)ко, во имѩ вседержителѩ б҃а быка оуморихъ, а сь хоулоу гл҃ѩ тъчью величаѥтьсѩ. тѣмь оуже лѣпо ѥсть пакы не дати ѥмоу гл҃ти. (κομπάζει) ГА XIIIXIV, 209а; но хочю вы почтити наутри˫а предъ людьми своими. а нынѣ идѣте в лодью свою. и лѩзите в лодьi величающесѩ. ЛЛ 1377, 15 (945); В се же лѣто придоша сли из Нѣмець къ Ст҃ославу. Ст҃ославъ же велича˫асѩ показа имъ б҃атьство своѥ. Там же, 66 об. (1075); оуповаи на б҃а всѣмь ср(д)цмь. о своѥи мдр(с)ти не величаисѩ. не буди м҃дръ о собѣ. МПр XIV, 11; величаѥши ли сѩ ||=силою и властью. то ка˫а ѥсть сила повѣжь ми. или власть. ˫аже чл҃вки поставлена. Там же, 5151 об.; поставленъ же бывъ прежереченыи народникъ. начать во оумѣ кычитисѩ и высокооумити. и предъставъ анг҃лъ г(с)нь гл҃а. что величаеши(с) оканьне. (ὑψηλοφρονεῖς) ПНЧ XIV, 112а; Мьстиславу же пьючи со Оугры. и повѣда имъ. иде(т) Володимеръ Галичьскыи по на(с) Оугре же пь˫ани величахусѩ рекуще ѡже на ны приде(т) а мы сѩ с ни(м) бьемъ. ЛИ ок. 1425, 159 об. (1151);

величатисѩ на (кого-л.):

Есть же мирьскоѥ величаниѥ. и мнишьскоѥ. мирьскоѥ величаниѥ ѥсть. ѥгда кто величаѥтсѩ на брата своѥго. ˫ако же богатѣи ˫ако крашии. ли добрѣѥ смыслѩ. и бл҃городнѣи ѥго. (ὑπερηφανεύεται κατὰ τοῦ ἀδελφοῦ) ПНЧ 1296, 178.

2. Прославляться:

мдр(с)ть бо велика есть. ˫акоже и Симонъ хвалѩ е гл҃ше... мною ц(с)рве цр(с)твують. а силнии пишють правду. мною вельможа величаютсѩ. а мч҃тли держать землю. ЛЛ 1377, 51 об. (1037); добрыи бо кн҃зь Володимиръ. братолюбиемъ свѣтѩсѩ. миролюбиемъ ||=велича˫асѩ. не хотѩ никому зла ЛИ ок. 1425, 142142 об. (1149).


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВЕЛИЧИТИ →← ВЕЛИЧАТИ

T: 61