ВЕСЕЛЫИ

ВЕСЕЛЫИ (52) пр.
1.Веселый, радостный:

ништиимъ кърмитель. станьноприимьникъ ||=скърбьнъ грѣха ради селъ о б҃зѣ. Изб 1076, 6161 об.; тѣмь веселомь ср҃дцемь ваю памѩ(т) праздьноующе молимъсѩ непрестаньно Мин XII (июль), 113; и николи же ѥго бѣ видѣти дрѩхла... нъ вьсегда весело лице имоуща. ЖФП XII, 50г; и то слышавъ василии. радъ бывъ и веселъ. ЧудН XII, 69г; [Борис] тѣлъмь б˫аше красьнъ... очима добраама веселъ лицьмь СкБГ XII, 18а; и веселомь образомь внiдоша и облекошасѩ в ризы мног(о)цѣньны. КР 1284, 60в; и весели боудоуть любѩще г҃а. ПрЛ XIII, 40б; кдѣ оубо суть иже ѡбило питающесѩ, веселаго жить˫а гонѩще (ἀνειμένον) ГА XIIIXIV, 150г; и праздьновавше Рж(с)тво ст҃ы˫а Б҃ца. оу св҃щнаго еп(с)па Митрофана.бывше весели. и ѡдарены с мужи своими и розъѣхашасѩ. ЛЛ 1377, 156 (1228); и видѣша ѥдиного... бледа. и оумилѣна зѣло. а другаго весела и свѣтла. Пр 1383, 40а; не точью не оубоимсѩ см҃рти нъ и весели будемъ. ѡ(т)ходѩще жити˫а сего. СбХл XIV, 98; пѣтелинъ веселъ ѥсть. мѡрскии куръ кичивъ. i любивъ добрѡтѣ. МПр XIV, 32; веселъ сы. ни тѩжекъ боуди. ни пакы слабъ. нъ и лютость имѣи. (ἐπίχαρις) ПНЧ XIV, 11г; тако и мы се сущеѥ житиѥ преходѩще. ѡ(т) лѣта в лѣто. и ѡтъ д҃не во д҃ни преходѩще. ѡвогда оубо злѣ и в скорби. ѡво же ли весели. и блази. (ἡδέσι) ФСт XIV, 90г; аще вижю кого непрiтворившаго никоѥго же добра то печаль своею все забу(д). и веселъ же бываю ѡ всемь вашемь добрѣ ЗЦ к. XIV, 48а; Ни пиръ безъ бесѣды веселъ бываеть ни б҃гатьство без оума (ἡδονὴν ἔχει) Пч к. XIV, 42 об.; прилѣтѣ голубь с высоты. i нача лѣта(т) пре(д) нами. мы оуб҃зии ра(д) быхом i весели. СбПаис XIV/XV, 153; и с тѣми внидоша къ болномоу. и вси наполниша(с) бл҃гооухани˫а. и видѣша сего весела и радостна ПКП 1406, 195а; веселѣ очи ѥго ѡ(т) вина. Пал 1406, 92г; потомъ же Давыдъ позва манастырѩ всѩ на ѡбѣдъ. и бы(с) с ними веселъ ЛИ ок. 1425, 235 об. (1195).

2. Вызывающий радость, доставляющий радость:

распростьрто же бѣ вс˫амо полѥ весело коупно. и радостьно. тихыми вѣтры подъвѣваѥмо. (ἥδιστον) ЖФСт XII, 44; Испытаи его всемъ ли ср҃дцмъ каѥтьсѩ. и всею ли д҃шею и мышлию заповеди г҃нѩ хощеть ли приѩти. или дѣѩти повелено с тобою с любовию и веселою вѣрою. СбСоф к. XIV, 112а.

Ср. невеселъ.

Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВЕСЕЛЬНЫИ →← ВЕСЕЛОВАТИСѦ

Смотреть что такое ВЕСЕЛЫИ в других словарях:

ВЕСЕЛЫИ

Веселый — веселыи, -ая, -ое; веселъ, -а, -о — радостный, ликующий (2): Дятлове тектомъ путь къ рѣцѣ кажутъ, соловіи веселыми пѣсньми свѣтъ повѣдаютъ. ... смотреть

T: 130