ВЕЩЬСТВО

ВЕЩЬСТВ|О (22), с.
1.Вещество, материя:

телеса чювествьна˫а си˫а и видiма˫а. по вещьствоу оубо не тлѣють. пребывають си˫а видима и присно не тлѣема. по ѡбразоу токмо растлѣвають. пакы въобразити(с) томоу же вещьствоу гл҃ть. лоучшiи ѡбразъ приемлющю не тлѣньнъ. бытие оубо видимаго мира гл҃ть. по вещьствоу же и по ѡбразоу. растлѣние же его сирѣ(ч) прехожение. по единомоу токмо образɤ. iбо вещьствоу ˫ако же рѣхомъ при(с) пребывати. (κατὰ... τὴν ὕλην... τὴν... ὕλην) КР 1284, 394г; имарменью же ноужноую силоу рекше соущии и вещьствомь двiзаѥть(с). тихию же Платонъ виноу наре(ч) (τῆς ὕλης) ГА XIIIXIV, 47б; ˫ако же пакы раздѣлени˫а тако же доже на части, и сихъ пакы въ главоу и в роукоу и въ ногоу, и та соуть кости и плоть и жилы, и та суть на четыре стоухи˫а, и та на вещьство и видъ. (εἰς ὕλην) Там же, 198б; егда бо бѣ лѣпо роди оубо всемирородныи оумъ. преже оубо разумныи ми(р) ѡ(т)крысѩ. таче же ѡ(т) вещьства. тѣ(м) и вещьстве(н) зовомъ и види(м) же е(с) ми(р). ГБ XIV, 55г; толстоту же вѣща вещьство тѣло и дебелство оума нашего. свѩзану телеси. Там же, 60г;

||=перен.:

аще ли не покаетесѩ о ва(с) ˫ако не ицѣлны(х) прослези(м). кр(с)тите бо сѩ огнемь вѣчны(м).иже снѣдае(т) ˫ако сѣно вещи. ˫ако же вѣща исаi˫а. палить же вещьство пристр(с)ть˫а. и мучи(т) ѡ(т) злобы тще и оудо(б) сжагаемы. ГБ XIV, 24б.

2. Материальный мир:

есть [человеческое естество] д҃хъ и пло(т). да егда оумомь възвыситьсѩ. и перьсти ради пакы смѣрѩѥтьсѩ. лежить же на предѣлѣ(х) б҃а и вещства. къ вещьству оубо преложени худи бываѥ(м). ГБ XIV, 8б; д҃ша стр(с)тное части и до конца ѡ(т)сѣка˫а еи къ вещьству движе(н)е. Там же, 65б.

3. Материал:

съвьршающа˫а же отъ злата. или иного вещьства въ роукоу мѣсто нѣкака приимани˫а. къ б҃жьствьноуоумоу дароу при˫атию и тѣми прѣчистааго обьщени˫а съподоблѩюща˫асѩ. никако же приѥмлемъ. ˫ако прѣдъчьтоущиихъ бездоушьноѥ вещьство и подъ роукою соущеѥ паче образа б҃жи||˫а (ἐκ... ὕλης... τὴν... ὕλην) КЕ XII, 69аб; всѩ же та зла(т)мь покры и верхы и мостъ ||=и хѣровимъ и стѣны и двьри и ѡдверь˫а, ˫ако ни ѥдиного ѥтера вещьства видѣти, ˫ако мраморы красными и различными цр҃кы оукрашена (ὕλην) ГА XIIIXIV, 90вг; инѣхъ же странъ б҃зи ли ѡ(т) мѣди ли ѡ(т) злата ли ѡ(т) дрѣва ли ѡ(т) камени ли ѡ(т) ино˫а бечества [в др. сп. вещьства] створены. (ὕλης) Там же, 248г.

4. Свойство, особенность:

Егда накормиши оубогаго, тогда мни, ˫ако себе накормилъ еси. тако бо вещество имѣеть си вещь. даемое нами къ намъ сѩ възвратить (ἡ... φύσις) Пч к. XIV, 25.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВЕЩЬСТВЬНО →← ВЕЩЬСКЫИ

T: 121