ВИДЪ

ВИД|Ъ (131), с.
1.Внешний вид, облик, наружность кого-л., чего-л.:

Платонъци. б҃а и вещь и видъ. и миръ рожденъ и тьлѣньнъ соущь рекоша. д҃шю же неро||женоу и бесъмьртьноу. (εἶδος) КЕ XII, 250251; вѣси ли прѣподобниче кто ѥсмь азъ. занѥ боишисѩ вида моѥго. СбТр XII/XIII, 45; ни мирьска˫а чади наитi˫а паче женьскаго вида. никако же да не боудоуть в манастыри. КН 1280, 509а; то же KB к. XIV, 285в; гл҃ѩ. телеса чювьствьна˫а си˫а всѩ и видима˫а. по телеси же i по видоу... въ бытие приведена ѡ(т) б҃а. тлѣнна же си˫а быти. КР 1284, 394в; и бѣаше с нима [ангелами] оуноша неизъгл҃анъ. и неизречененъ имѣ˫а видъ лица. (τὴν ϑέαν) ПНЧ 1296, 54; и лице ѥго ˫ако видъ молнииныи, рещи... мышци ѥго и голѣни ˫ако видъ мѣдѩныи бльщащьсѩ (ὅρασις) ГА XIIIXIV, 104а; ˫ако же пакы раздѣлени˫а тако же доже на части, и сихъ пакы въ главоу и в роукоу и въ ногоу, и та соуть кости и плоть и жилы, и та суть на четыре стоухи˫а, и та на вещьство и видъ.(εἰς... εἶδος) Там же, 198б; се же бѣаше не ѡгненыи столпъ. но видъ анг҃лескъ. анг҃лъ бо сице ˫авлѩетсѩ. ѡво столпо(м) ѡгнены(м). ѡво же пламене(м). ЛЛ 1377, 95 об. (1110); обр(а)зъ бо вида женьскаго начинаѥть мѩсти ср(д)це чл҃вкоу. (τῆς ὄψεως) ПНЧ XIV, 36б; сего ради... блѣдъ и щюплъ видъ... подобаѥть дв҃цѣ имѣти. (τὸ εἶδος) Там же, 36в; телесънымь видомъ. проповѣдають д҃си бо тонъци соуще. и телеса испытають. (τῶν ὑλικῶν ἰδιωμάτων) Там же, 127а; по многимъ лицемъ. по мьногому виду и различна суть. (πολυειδῆ) ФСт XIV, 105б; естьственую доброту лицемѣрьствующе. погублѩють бо [блудницы] лица. и крыють видъ. иже написалъ ѥстьству писець б҃ъ. ГБ XIV, 5б; ˫ако етерымь се ст҃мь дх҃мь. иже видо(м) огнѩ на ап(с)лы сшедша. иже всѩ испытовае(т). Там же, 66а; тако и се наше въздѣланье. мало оубо по виду. велико же б҃у по разуму. Там же, 121г; отемнѣ паче сажи видъ ихъ отолъстѣ кожа ихъ. Там же, 138г; д҃шевною бодростию. и величьствомъ же и всѣми инѣми добротами. ими же видъ телесныи и доблесть д҃шевнаго мужьства ѡбразоватисѩ ѡбычаи имать. (ὥρα) ЖВИ XIVXV, 5б; мозгъ же оубо иноразлично ѥсть. не ˫ако д҃ша ни ˫ако ср(д)це своѥ слогы и образъ имуще. акы бѣло и пелѣсо. своимъ видомъ и разнозначно. и слоѥвато. Пал 1406, 46б; се оубо голоубь... вышьнѩго мира образъ носѩ иже д҃хъ ст҃ыи. видомъ голоубиномъ. Там же, 54в; аки Гаврилъ анг҃лъ летѩ сдѣ же не тако но видъ самого га҃. видъ же не сверше||на чл҃вка. но ѡбразомъ чл҃вкомъ. ˫авлѩющасѩ ˫акоже гл҃ть. ЛИ ок. 1425, 101101 об. (1111);

||=внешний вид, облик как проявление внутренних качеств, состояния:

˫ако или гроубъ ѥсть. или зълъ видомъ. или лѣнивъ. или грѣшьнъ. или не наоученъ. СбТр XII/XIII, 123 об.; Бѣжимъ братьѥ пь˫аньства. обьщаго блуда. бестоудьи ѡц҃а. иже на всѩкъ д҃нь бещинъныи видъ приводить. Пр 1383, 127в; что ради ||=премѣнилъ ѥси ч(с)ть на срамотѣ. и (с)вѣтлую славу безъѡбразнымъ симъ видомъ (τὴν... ἰδέαν) ЖВИ XIVXV, 56; видѣ сады всѩчьскы˫а многоразли(ч)ныи красныи плоды нѣкимi страшными и дивнымi оумножены. и(х) же бѣ˫аху виды сладци и прикоснути(с) вжелѣнни. Там же, 111г; и лжею омрачаѥть оумъ ѥго. и свои видъ злыи подаваѥть. Пал 1406, 113а.

2. Зрелище, вид, картина:

˫ако бо весь видъ наиде злобою (εἶδος) ГА XIIIXIV, 108в; и ведодша [так!] [греки] ны идеже служать Б҃у. своему. и не свѣмы на н҃бѣ ли есмы были. ли на земли. нѣ(с) бо на земли такаго вида. ли красоты тако˫а. ЛЛ 1377, 37 (987).

3. Вид, разновидность чего-л.:

по трилѣтьнѣмь послоушани˫а времене. надъ всѣми же сими достоить испытаниѥ подобаюштеѥ. и видъ пока˫ани˫а. (τὸ εἶδος) КЕ XII, 23б; ˫ако же бо и на тѣлесьнѣмь ицѣлѥниѥ... видъ же прилежани˫а различьнъ. по различию бо недоугъ. (τὸ εἶδος) Там же, 237б; во всемь же испытавшю доброѥ держите. ѡ(т) всего вида зла ѡ(т)ходите. (ἀπὸ πάντος πονηροῦ εἴδους) ПНЧ 1296, 38 об.; Храни свои стоудъ предъчени˫а ради. паче же и къ видоу съблазна. (πρὸς τὸ εἶδος τοῦ σφάλματος) Там же, 177; Ничто же противно хотѩщему сѩ сп(с)ти... аще и в послѣднии видъ злы(х) грѣховъ впаде(т). ПрЮр XIV, 48а; великии хитрець [бог]. ѡ(т) преображени˫а претварѩ˫а виды. ѡ(т) малаго сѣмени створи ѥдинъ вхѡдъ. всѣмъ в миръ и исходъ ѥдинъ. МПр XIV, 4; и тако свершеныхъ добродѣтелии. видъ ѡ(т) злобъ ѡ(т)лоуча˫а. (τὰ ἰδιώματα) ПНЧ XIV, 1г; се бо и дроугоѥ показаѥть намъ. прелюбодѣиства видъ. (μοιχείας εἶδος) Там же, 38б; и оубо таковыи видъ недоуга... не пресѣченъ же ни ѡ(т)сѣченъ. (τὸ... εἶδος... τῆς νόσου) Там же, 102г; да не тако таковыи видъ идолослоужень˫а всѩ оскв(е)рнить. (τῷ... εἴδει τῆς εἰδωλολατρίας) Там же; лжа ка˫а и клѩтва. и излихословьѥ. ино кыи видъ грѣха въслѣдуѥть. (εἶδος ἁμαρτίας) Там же, 150а; всѣхъ к нему [Христу] призываше. ибо видъ оутѣшени˫а х(с)ъ подвизаше. (πᾶν εἶδος ϑεραπείας) Там же, 160б; да ни сии насъ притечеть видъ мл(с)ти. Там же, 167а; скорбь пока˫ании... виды печальны˫а въводѩ. се бо сие ѥже... стужение. но страхъ. но желание. но ревность. (διὰ τὰ ἰδιώματα τῆς λύπης) Там же, 170г; кориванте же видъ бѣсовескъ. служаще арѣи. ГБ XIV, 15в; По всему възрасту вмѣщаетсѩ дь˫аволъ. не токмо оуну. но и стары(м). ни стара пощадить тебе. и по всему виду жить˫а. любо и д(с)тво любить кто. любо бракъ. Там же, 32а; и всѩкъ видъ ˫азвы истъщили ѥсте. (πᾶν εἶδος) Там же, 116б; купина бо видъ терна. Там же, 182г; и крѣпости мышца его кто постои(т). ˫ако же бо видъ превѣса. весь миръ пред нимъ. (ῥοπή!) ЖВИ XIVXV, 67а; и тм(а)ми мукы и см҃ртии виды изволиша. вжелѣвше бж(с)твены˫а доброты. (τὰ μυρία... εἴδη) Там же, 127г; поне жiвотныхъ тѣхъ. и видове различны суть. Пал 1406, 7б;

||=о материальных предметах (чаще мн.):

˫Ако ни ѥдиномоу отъ еп(с)пъ... или отъ ди˫аконъ. прѣчистоѥ подающа обьщениѥ отъ причащающаагосѩ. на проданиѥ таковааго причащени˫а бл҃гдть. мѣдьница или акыи же видъ. не продана бо бл҃гдть. (εἶδος) КЕ XII, 50а; не имѣти же власти митрополитоу. отъ нихъже приносить еп(с)пъ съ собою. или скотиноу или инъ видъ възимати. (εἶδος) Там же, 74а; то же МПр XIV, 92; и поставитьсѩ [кутья] въ блюдѣхъ. съ ˫адрьци. ||=и съ соушенъмь винъмь. и съ орѣховы ˫адрьци. и съ таковыми нѣкыми виды. бл(с)вленомъ соущемъ попъмь по литур(г). възимають же тъгда УСт XII/XIII, 208208 об.; повелѣваѥмъ же дати страньнолюбьцю ѡ(т) хранильника. ѡ(т) всѣхъ реченыхъ видъ. и ѥксимъ се. мигдалъ же и прочѩ˫а. ѥлико недоужьныи трѣбоуѥть. Там же, 242; Повѣлѣваемъ никако же не замышлѩти еп(с)поу просити и зълата или срѣбра. или [и]ного некоего вида. ѡ(т) соущихъ подъ нимь ||=еп(с)пъ. или причетникъ. или черноризець. КР 1284, 164вг; како различии видове брашенъ. (ποικίλα εἴδη) Там же, 196г; идолы же наченъше чинiти и б҃ги творѩху. и шаровъными виды написавше въ началѣ оуподоблѩюще Там же, 359в; на конихъ рищюще въ ѡроужьи. златы˫а ѡдежа имоуще, и полци ѡбо˫амо бывающа и ороужию двизани˫а и златы˫а красоты блистани˫а, всѩкымь видомь ѡблечены въ брънѩ. (παντοίοις εἴδεσιν) ГА XIIIXIV, 128г; коузнець златыи ˫ависѩ нѣкыи прелестьникъ, показа˫а продавцемъ сребра и злата роукы златы коумьрьскы˫а и ногы и ины нѣкоторы˫а съсоуды, глѩ, ˫ако ""скровище ||=полоучихъ, полно сицихъ видъ."" (τοιούτων εἰδῶν) Там же, 263аб; принести... всѩки потребы ѥго. ѡ(т) вина же и масла зла(т). и всѩкого вида. (παντὸς εἴδους) ПНЧ XIV, 94г; поимъ ѡ(т) скитѣнъ сандалы многы. и ины виды. ˫ако да продати на болшѣ цѣ [вм. цѣнѣ] (ἕτερα εἴδη) Там же, 150в; оучини и доспѣ [князь Андрей] цр҃квь камену сборъную ст҃ы˫а Б҃ца. пречюдноу и велми. и всими различными виды оукраси ю. ѡ(т) злата и сребра. ЛИ ок. 1425, 206 (1175); ѡ(т) камень˫а многоцѣньна оустрои [церковь] и всими виды и оустроеньемь подобна быста оудивлению. Соломоновѣ ст҃а˫а ст҃ыхъ. Там же.

4. Видение, восприятие зрением; взгляд:

сего ради рече не прелюбы створиши очима. не прелюбы створи мыслью. есть бо инѣхъ видѣти ѥже цѣломоудрьно глѩдають. сего ради не просто видъ ѡ(т)˫а. еже с похотью видъ. аще ли не сего хотѩще се реклъ бы. възрѣвыи на женоу просто. нынѣ же тако рече но възрѣвыи ˫ако похотѣти. възира˫а ˫ако же насладить видъ (τὴν ὄψιν) ПНЧ XIV, 34а; како ли съведу очи свои съ тобе. не видѣвъ тобе. въ многы часы вень˫амине... днь(с) бо глава момо˫а [так!] вѣнчасѩ. паче вѣнца цр(с)ка видомъ твоимъ вень˫амине. Пал 1406, 88г.

—?:

˫Ако же бо бчела многоразличьнымь цвѣтомъ. летающи сбираѥть потребна˫а тѩжателеви своѥмоу. сама же ничтоже творить. но токмо м҃тицѣ своѥи приносѩть... ||...тако оубо и мысли ѡ(т) д҃ша и ѡ(т) ср(д)ца и мозгоу исходѩть. самы же ничто же не творѩть. но своимъ видомъ. д҃ши. и ср(д)цю и мозгу всѩ свѣты приносѩть. Пал 1406, 45вг.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВИДЬ →← ВИДОМЪ

T: 113