ВИДѢТИСѦ

ВИ|ДѢТИСѦ (44), -ЖОУСѦ, -ДИТЬСѦ. гл.
1.Быть видимым, представляться, казаться:

повелѣвъша свѣтьло коупьно и радостьно. цр҃квьноѥ творить зьданиѥ... больши же бл҃годать и веселиѥ въ цр҃къвънѣмь вид˫ашетьс˫а помостѣ. (ὡρᾶτο) ЖФСт XII, 49 об.; нъ равьно вс˫акоѥ мнѣ въѡбраж˫аѥмоѥ непри˫атьно. любо кованиѥмь любо вапы пречьстьно видитьс˫а. Там же, 110 об.; имь же бо ѡбразомь въмѣщаетьсѩ г҃ь. иде же хощеть пребываѩ невъмѣстимъ. и тако видитьсѩ. иде же хощеть пребываѩ не видимъ КР 1284, 356а; азъ бо сего моужа въ такомъ санѣ соуща простець ˫ако же видитсѩ не мню. (καϑὼς φαίνεται) ПНЧ 1296, 83; тѣмь Фивѣискыи воѥвода Ѥпиминодадъ, изѩщьно видѣвъсѩ [с ними] ||=Лакедемонѩны побѣ[дивъ], на оутри˫а дроужинѣ и ˫ависѩ дрѩхлъ и невеселъ. (συνιδών) ГА XIIIXIV, 107бв; нѣции бо аще нѣка˫а согрѣшень˫а имуще видѩтьсѩ. велика же та и исправлень˫а къ б҃у дѣлающе. (ϑεωροῦντες!) ПНЧ XIV, 114б; и никии же ви(д)ть(с) пастухъ. звѣремъ заблужьшаго ѡвчате своѥго бестр(с)тенъ бываѥть. но паче зѣло ту||жить. ФСт XIV, 78вг; д҃хъ же пло(т)скы видѣсѩ ˫ако голубь.и прише(д) къ х(с)у чьстить тѣло его. ГБ XIV, 22б; обла(к) видѩшесѩ и мра(к) и огнь и ды(м). Там же, 60г; И рече... Вамъ же въ ѡчью лошадь ли видитсѩ или жена. Ѡни же ркоша лошадь видимъ. СбСоф к. XIV, 12а; Личины ѡбразъ видитьсѩ въ зеркалѣ, дɤшевнии же бесѣдами ˫авлѩютьсѩ. (βλέπεται) Пч к. XIV, 50 об.; I исшедшю же ему и по пустынѩ(м) преходѩщу. видѣшесѩ ему. мужь нѣкто ѡ(т) дебри нѣкиѩ ||=исходѩ. (ὁρᾶται) ЖВИ XIVXV, 88вг; Ѧкоже бо и желѣзо... ѥгда ли тремо и гладимо. то ч(с)то видитьсѩ. Пал 1406, 45г;

||=обнаруживаться, проявляться:

ни ѥдинѣмь бо кыимьжьдо промышлѥниѥмь непьщеваша оскоудѣти дароу ст҃го д҃ха. имьже правьда отъ х҃въ чиститель и видитьсѩ съмысльно. и ѡдьржитьсѩ твьрдо. (ὁρᾶται) КЕ XII, 175а; Троѥ видитсѩ ѡ д҃ши нашеи. словесное похотное и ˫аростноѥ КР 1284, 203в; страшенъ соудъ оучителю. ащ(е) чресъ заповѣди г(с)нѩ оучить. и аще ѡ(т) насъ хоужьша˫а заповидь видитьсѩ (φαίνεται) ПНЧ XIV, 25в; се ˫ако не по ѥстьству б҃у простота. да до конца постижимо. ли до конца не постижимо. но ино оубо бж(с)твное сущьство. простота же по сущьству видитьсѩ. ГБ XIV, 6в; х(с)ва бо см҃рть въ сию но(щ) и насто˫ащаго вѣка поминаетсѩ да будущаго же живо(т) видитсѩ Там же, 65г; д҃хъ ст҃ыи аще о собѣ състависѩ. и е(с) сущьство. и во ино(м) видитсѩ. Там же, 87б; Гл҃ють бо книги. нб҃са исповѣдаю(т) славу б҃ию. твар же руку его възвѣщае(т) твердь. и невидима˫а его ѡ(т) твари всего мира. створенными разумѣваема видѩ(т)сѩ. (καϑορᾶται) ЖВИ XIVXV, 65г.

2. Видеться, встречаться, иметь свидание:

и тако пакы охопистас˫а. и надълзѣ пла||кастас˫а ˫акоже много врем˫а не видѣвъшас˫а. ЖФП XII, 41вг; долго времѩ не видѣвъ(с). вчера и ѡно(м) д҃не. ПКП 1406, 186г; ˫ако триѥ м(с)ци, ѡ(т)нележе сѩ с тобою видѣ(х). Там же, 187б; и повѣда ему како сѩ с королемъ видилъ въ здоровьи. ЛИ ок. 1425, 164 (1152); Видѣвшоу же сѩ Данилоу. ѡ рѣкоу Велью. с королевичемь. и нѣкое слово похвално рекшоу. его же Б҃ъ же любить. Там же, 259 об. (1231); хотѩще [послы] видѣти. кнѩзѩ Данила. ѡн (ж)е ре(ч) имъ. не подобаеть ми видитисѩ с вами чюжеи земли Там же, 276 об. (1254).


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВИКАРИИ →← ВИДѢТИ

T: 287