ВИНОВЬНЫИ

ВИНОВЬНЫИ (14) пр.
1.Виновный в чем-л.; являющийся причиной чего-л.:

аще ли они намъ тако же пакостѩть. мы бываѥмъ пакости тѣхъ виновни и грѣхъ на насъ въстѣкаѥть. (αἴτιοι) ПНЧ 1296, 23 об.; тѣмь оубо злыи свѣстию. ѡц҃а сво||ѥго быти б҃а гл҃ть. ничто же ино. нъ своихъ золъ началника же и виновна себе быти ѡгл҃оуѥть. (αἴτιον) Там же, 113113 об.; и вѣсть [бог] что ради сихъ [церковных песнопений] ѡ(т)мещемъсѩ.не ˫ако пагоубна и ѡ(т)вѣржена. и цр҃кве щюща. [в др. сп. чюжа] нъ ˫ако намъ мнихомъ тщеславию. и възвышению ||=ходатаина и виновьна. (ὑπαίτια) Там же, 128128 об.; иже... и къ грѣшению виновни. да некогда постражють ПНЧ XIV, 14в; съчетаютьсѩ женамъ въ бѣдоу въмещющесѩ... и съблазнъ многъ винов(н)и бывають. (αἴτιοι) Там же, 36б; по томь же. аще су(т) и мѣрою трудною множѣе внесли влѣзшии преже. но не мѣрою изволень˫а. обаче и послѣдни(м) ѡ(т) того болшемь бы(с) долженъ. аще и како преславно есть слово. еже бо послѣди внити. и послѣди възватисѩ на дѣло виноградное. виновно инѣх же различно елико же расмотримъ. (αἴτιον) ГБ XIV, 33г;

в роли с.:

аще ли нѣции до коньца не повиноущесѩ. цѣломоудрь˫а опитемьи не слоушающе. сихъ иже того мѣста кнѩзьми не въз(б)раньно. съ виновьными да накажють(с). ПНЧ XIV, 26в; и ино неповинымъ. и ино виновнымъ. да достоино въздержаньѥ. ови оубо плотьноѥ движеньѥ. въ знаменьѥ стѩжаша. ови иже до см҃рти и до коньца к семоу неоутѣшно. и непремѣньно прележать. (τοῖς ὑπευϑύνοις) Там же, 201г.

2. Заслуживающий порицания, осуждения:

и ˫ако бес поставлени˫а [в духовный сан] си˫а [песнопения] начина˫а подълежить съгрѣшению виновноу (τῷ ἐγκλήματι) ПНЧ 1296, 113 об.

3. Связанный с виной, виновностью:

Въ предъваривъшихъ д҃нехъ четырьдесѩть пасхы. всѩко възисканье виновныхъ моукъ. оупражнѩеть(с). (ἐγκληματικῶν) ПНЧ XIV, 202 г.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВИНОГРАДЪ →← ВИНОВАТЬСТВИѤ

T: 13