ВОИНЬСТВО

ВОИНЬСТВ|О (97), с.
1.Войско:

аще бо воѥвода боуде слабъ и страшливъ. то все воньство [так!] въ погыбель боудеть. КР 1284, 124б; воиньствовавъ же въ тiроньстѣмь воиньствѣ. ПрЛ XIII, 23б; бл҃женыи же андри˫анъ жела˫а по х(с)ѣ мученъ быти. иде в никомидию. и оукори. ˫ако погублѩюща грьчьска˫а воиньства. а не воююща на страны нъ на хр(с)ь˫аны. Пр 1383, 152в; Великъ бо бѣ воѥвода сотонинъ Ариi, но ц(с)рь ѥго уже бѣ свѩзанъ; тѣ(м) воиньство ѥго не твердо борѩше(с) КТур XII сп. XIV, 59; преобидѣвъ воиньств(о) земноѥ. и ре(ч) пре(д) гемономь азъ хощю быти воинъ нб(с)ному ц(с)рю iс҃y x(c)y. ПрЮр XIV, 29в; Бра(т)е и оц҃и. кормникъ въ корабли. и воиникъ въ воиньствѣ. провѣщавае(т). и с любовью творить. ово оубо к супротивному вѣтру. и встающимъ во||лнамъ. се же к противънымъ супостатомъ. (τοὺς συστρατιώτας) ФСт XIV, 171вг; всѩ самомыслена˫а воиньства оужаснуть(с) со страхомь. видѩще члвч(с)кое неподобьство. и всѩку неправду. ЗЦ к. XIV, 77а; Ороужиѥ бо воиньства, нашего не плотьска˫а, но могоуща б҃мъ на разроушениѥ тверди, помыслы разрɤшающа и всѩкоу высотоу возносимъ.на разоумъ б҃жии и плѣнѩюще всѩку мысль на послоушаниѥ х(с)во (τῆς στρατείας) Пч к. XIV, 111 об.; и се кр҃щахусѩ болѩре первое. и и ели(к) же с(о)вѣтнi(к) и велможь и сущии в воиньствѣ. и потомъ весь прочии народъ. (οἱ ἐν στρατείᾳ) ЖВИ XIVXV, 119г;

||=перен.:

ѥже величьствиѥмь моучени боудоуть не покорѩщесѩ. коликоу помыслити подобаѥть моукоу. соущимъ мира ѡ(т)вьргъшемъсѩ. и къ х҃вомъ себе воиномь причьтъшимъ. въньгда такоую же въ мирѣ и въ воиньствѣхъ чювьствьныхъ живоущимъ съвьршати добродѣтель. УСт XII/XIII, 217 об.; | о духовенстве:

ѡ дх҃внѣмь нашемъ воиньствѣ. къ саккудианомъ. и ст҃аго христофора братьи. г(с)и блг(с)ви (περὶ τῆς πνευματικῆς... στρατείας) ФСт XIV, 99г;
♦=ангельскоѥ воиньство;
♦ =архангельское воиньство;
♦ =воиньство ангелъ;
♦ =небесьное воиньство — о небесном воинстве, силах небесных:

съзьда манасии олтарь вьсемоу воиньствоу нб҃сьноуоумоу въ дъвою двороу домоу г҃нѩ. (τῇ στρατιᾷ τοῦ οὐρανοῦ) КЕ XII, 61б; и рече пр҃ста˫а б҃цѩ. молимъ ти сѩ повели воиньствоу анг҃льскомоу. и възнесеть мѩ на высотоу нб҃сьноую. СбТр XII/XIII, 35 об.; и поклонисѩ всемоу воиньствоу нб(с)номоу и поработа имъ (τῇ στρατιᾷ τοῦ οὐρανοῦ) ГА XIIIXIV, 108в; воиньства англ(с)ка˫а вкупѣ все члч(с)тво видить. Пр 1383, 30г; невидимо сшедъ въ адъ, свѩза сотону. Англ(с)ка˫а бо воиньства, с нимь текуще КТур XII сn. XIV, 32; Тамо англ(с)кы˫а силы и архангл(с)ка˫а воиньства; ѡви ѡблаки крилы вѣтреними приносѩть... друзии же престолъ хѣрувимьскии готовѩть. Там же, 52; и тъгда оужаснутьсѩ страхомь англ(с)ка˫а воиньства. и того ради б҃ъ гнѣва˫асѩ не пущаѥть дъждѩ на землю. СбХл XIV, 118; тако по мнозѣ(х) лѣтѣ(х). прииде(т) х҃ъ б҃ъ нашь судити всему миру. въ славѣ страшнѣи. и неисповѣдимѣ. еже съ страхомъ силы нб(с)ны˫а. двигнутсѩ. и всѩ воиньств(а) анг҃лъ с трепетомъ пре(д)стану(т) пред ни(м). (αἱ στρατιαὶ τῶν ἀγγέλων) ЖВИ XIVXV, 34б.

2. Воинская служба:

Единою въчинѥныимъ въ причьтъ. ли инокыимъ. оуставихомъ. ни въ воинъство. ни въ санъ ирьскыи приходити. (μήτε ἐπὶ στρατείαν) КЕ XII, 32б; неции бо ѡ(т)вергъшесѩ мира. ѡ(т)лоучишасѩ жити˫а. ѡвии воиньство оставльше. (στρατείας) ПНЧ 1296, 55; ѡстави воиньство. и врѣменьноую славу. и иде в горы и въселисѩ въ поустыню. ПрЛ XIII, 119а; воиньство ѡставивъ, цр(с)твиѥ при˫атъ. (τὴν στρατείαν) ГА XIIIXIV, 232в; илванъ х(с)въ сщ҃ном(ч҃)къ бѣ оубо ѡ(т) газькы˫а страны. воинъ же сы а҃•е҃. и посльди воиньство оставль. земльнаго ц(с)рѩ. и воиньствовати нб(с)ному ц(с)рю б҃у. тѣмь сщ҃ению. сподобисѩ. Пр 1383, 58г; Но никако же в васъ ѡ чада и братье буди того. ни помышлѩите же на заднѩ˫а. ни на малое времѩ воиньства вашего. (τῆς στρατείας) ФСт XIV, 100в; Метелъ старець въпросимъ сы, да бы изреклъ таиноу воиньства. (ἐπὶ στρατείας) Пч к. XIV, 64 об.

3. Воинское звание, чин:

Причетникъ или мнихъ. въ воиньство или въ которыи санъ ѡ(т) своего истоупивъ проклѩтъ. КР 1284, 93а; ли кто ѡ(т) пекущихсѩ халтураи. на вре(д) ли на развращениѥ. преже ˫авленагѡ г҃ьства. ˫авить(с) дѣла˫а что. да ѡ(т)падуть абиѥ ѡ(т) вѡиньства своѥго. МПр XIV, 185 об.; аще ли сано(м) гордѩщиисѩ негодовати начну(т) наше(г) повелѣнь˫а. истинному правилу не покорѩщесѩ ст҃хъ оц҃ь. в какомь сану но буди в ва(с). илi воѥвода воѥводьства чюжь. или воинъ воинъства чюжь. ПравНаОбид XIV, 95б; позоры же дѣ˫аи в недѣлю. воиньства лишенъ будеть. и имѣньѥ ѥго разъграбить. KB к. XIV, 175г.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВОИНЬСТВОВАТИ →← ВОИНЬСТВИѤ

T: 403