ВРАЧЬСТВО

ВРАЧЬСТВ|О (25), с.
1.Лечение:

по истинѣ вышегородъ наречес˫а... въторыи селоунь ˫авис˫а въ роусьскѣ земли. имыи въ себе врачьство безмьздьноѥ. СкБГ XII, 17б; [о покаянии] имь же прѣльщаше чл҃вкы. тѣмь же врачьство пока˫ани˫а оустрои. ПрЛ XIII, 104а; тѣмь и врачьство безмѣздьноѥ.и стр(с)ти неицѣлны˫а. ˫авишасѩ. многоболѣзньны˫а стр(с)ти ицѣлѩюще. Пр 1383, 54а; есть егда иномоу врачьство. дроугомоу на пакость боудеть. ѥсть же и то само тако же. аще бо въ своѥ времѩ приносимъ. врачьство бываѥть. не въ времѩ же пакы на пакость боудеть. (τὸ... φάρμακον) ПНЧ XIV, 9б; болѣзни же сеи свершенье врачьств(о) се есть. ˫ако да вѣроуемъ. ˫ако ни на праведны˫а. и на неправедны˫а. достоить намъ подвизати гнѣва. и ˫арости. (ἡ... ἰατρεία) Там же, 28в; и ищитае(т) врачьство ѡ(т) него же не оуврачевахомсѩ. (τὴν ἰατρείαν) ГБ XIV, 112г;

| о духовном исцелении:

Изволи же сѩ и се ст҃оуоумоу събороу. добродѣтель же и тъщаньнѣ. ˫ако пребыти и отъселѣ iзвестомъ и твьрдомъ на д҃шевьноѥ оугожениѥ и врачьство страстьмъ. (πρὸς... ἰατρείαν παϑῶν) КЕ XII, 42б; Наше врачьство лютѣише ѥсть телеснаго врачьства и ч(с)тьнѣише, занѣ лѣчець глоубинѣ токмо ср(д)чнѣи ищеть ицѣлити, мы же въноутрьнѩго чл҃овѣка ищемъ, и все тъщаниѥ наше ѡ немъ ѥсть (τὴν... ἰατρικήν) Пч к. XIV, 100 об.

2. Средство лечения, лекарство:

велико ѡроужиѥ мл҃тва съ прилежаниѥмь бывающи. былиѥ сп҃сни˫а. врачьство съгрѣшении. (ἰατρεῖον!) ПНЧ 1296, 109 об.; коѥиждо стр(с)тi своѥ имущи врачьство. ПНЧ XIV, 151в.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВРАЩАТИ →← ВРАЧЬСКЫИ

T: 115