ВЪМѢНѦТИ

ВЪМѢНѦ|ТИ (24), , -ѤТЬ гл.
1.Считать чем-л., рассматривать в качестве чего-л., приравнивать к чему-л.:

свою цр(к)вь раи въмѣнѩють. (ἡγοῦνται) КР 1284, 365б; Сего ради тѩжка˫а в легка вмѣнѩѥть намъ (λογιζέσθω) ФСт XIV, 43в; всѩко же ѹч҃ньѥ и всѩкы(х) повелѣньи гла(с). сеи непорочнѣи противѩщисѩ вѣрѣ възненавиди. и во ѿчюженьѥ вмѣнѩи быти ѿ б҃а. (λογίζου) ЖВИ XIVXV, 73г; ты анг҃лы творѩ.не требова свѣтника почто(ж) ѹбо чл҃вка творѩ ѿ землѩ перстью телесна свѣтника требова и во образъ свои вмѣнѩѥть и. Пал 1406, 26б; слышав же и˫аковъ имѩ иосифово… рече имъ… почто ѿча˫анаго ми иосифа вмѣнѩѥте. Там же, 90в.

2. Засчитывать, принимать в счет:

зане же в невѣдѣньи сдѣ˫аша и неволею. ѿпущают же сѩ грѣси кр҃щньемь. прикрывают же сѩ пока˫аньѥ(м). и не вмѣнѩе(т) ихъ г(с)ь. ГБ XIV, 406;

ни въ чьто же въмѣнатиотвергать, не принимать во внимание; не засчитывать:

ни во что же того прилогы вмѣнѩше. посрамивсѩ супостатъ (εἰς οὐδἐν... ἐλογίζετο) ЖВИ XIVXV, 128в.

3. Устанавливать, узаконивать:

съблюстьно же ˫ако се [порядок ударения в била] не просто ни въсѹѥ, нъ по рѩдѹ ˫ако же въ велицѣи цр(к)ви. бж(с)твьнымь оц҃мь ѳеодоръмь ѹставлено бы(с). бл҃гословите бо ст҃ии възгла(ш)ниѥ въмѣнѩѥ(т). тамо сѹщемɤ тѩжькыми ѹдарении. къ великомѹ старѣишинѣ възъпиѥниѥ та(к). бл(с)ви вл(д)ко. УСт XII/XIII, 247.

4. Помышлять, полагать:

въ земныхъ себе ни малѣ вмѣнѩите. ИларПосл XI сп. XIV, 194; и мы вмѣнѩхомъ его [Христа] быти в болѣзни. то же за ны ѹ˫азвенъ бы(с). за безаконь˫а наша. и пострада за грѣхы наша (ἐλογισάμεθα) ФСт XIV, 214а.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВЪМѢНѦТИСѦ →← ВЪМѢНОВАТИ

T: 109