ВЪМѢЩАТИ

ВЪМѢЩА|ТИ (14), , -ѤТЬ гл.
1. Заключать что-л. во что-л. или в чем-л.:

[о боге] и лакътьныими дъсками. никде же въмѣстимаго въмѣщати. (περικλείειν) ЖФСт XII, 104 об.; въ ст҃а˫а ст҃хъ вмѣща˫а. (χωροῦσα) ГБ XIV, 94г.

2. Переходить, перемещаться:

другъ на друга вмѣщаѥть злоѥ.(περιχωρεῖ) ФСт XIV, 68б; и вьси въ едино тѣло суще. другъ другу предающе сво˫а дѣла. и другъ другу вмѣщающе тождо дары. ˫ако на ѹды есть образу телесному. (περιχωροῦσι) Там же, 216в.

3. Заключать в себе, вмещать:

и ѹзрѣ звьрѩ внутрь. и нача зубы скрегтати на нь. и рикати. и ре(ч) старець что скрегчеши. ѥсть мосто [вм. мѣсто] въмеща˫а. и тебе и мене. Пр 1383, 144г; и хърамъ б҃ии бываю вмѣща˫а. и труба подыхаѥма дх҃мь славы б҃ь˫а. (δεκτικός) ГБ XIV, 171г; и море толико вмѣщающа рѣкъ. не преиде мѣры (δεχομένη) ЖВИ XIV–XV, 66в.

4. Постигать, понимать, воспринимать, усваивать:

˫ако аще б҃ъ на грѣшны˫а. блг(с)ти ради его изливаеть мл(с)ть свою. колико паче тебе ради иже имене его ради сѣдиши. надѣ˫асѩ на мл(с)ть стерпиши. аще ли не вмѣщаѥши вѣровати. ˫ако печетьсѩ тобою б҃ъ. и промышлѩѥть о тобѣ. ˫ако свои рѹцѣ имъ˫а дѣлаи (и) ˫ажь. (οὐ χωρεῖς) ПНЧ XIV, 142б; а реку б҃а видѩ. елма же есть мощно видѣти ѥлико вмѣщати лѣпо. или ˫аснѣѥ рещи знатисѩ ѿ него. ˫аснѣѥ и свѣтлѣѥ ѿкрыти да помолимсѩ. ГБ XIV, 13г; мы же ѿ проповѣданьи(х) и ѿ самѣхъ вещии естьства ˫ако же вмѣщаемъ наѹчаемъсѩ. (κατὰ τὸ ἐγχωροῦν!) ЖВИ XIV–XV, 65г.

–?:

То(л). Еще вмѣща˫а слово о свѣтѣ вѣща. ˫ако разумныи ми(р) ѿ б҃а приведе(н) бы(с). ГБ XIV, 78г.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВЪМѢЩАТИСѦ →← ВЪМѢШЕНИѤ

T: 95