ВЫСОСТЬ

ВЫСОСТ|Ь (18), с. То же, что высота.
1.Во 2 знач.:

кажюще || дрѹгъ дрѹгѹ водѹ исходѩщю ѿ высости горьскы˫а и шюмѩщю зѣло. СбТр ХІI/ХІІІ, 4444 об.; бывъ с высости. и на высость зове(м). (ἄνωθεν... πρὸς τὰ ἄνω) ГБ XIV, 178б; Ты же с высости присѣщаи на(с) съ мл(с)тью.и люди си˫а изведи свершены. (ἄνωθεν) Там же, 192г; обходѩ и всю землю и в нб҃са прелѣта˫а кыма ли крилома взлѣта˫а на высость. кымь ли путьцемь преходи(т) проходѩ и вз҃дхъ и облаки. Пал 1406, 30в; си же [душа] бесплотна. и безвещьствена. и в горнюю высость текущи. тѣло же тѩжько и низъко. Там же, 44в.

2. В 3 знач.:

Весели сѩ съмѣрениѥмь ѥже бо бываѥть высость съмѣрениѥмь. то не обарѩѥть сѩ (τὸ... ὕψος) Изб 1076, 66 об.; тѣм же не прилежите на бѣсовьскоѥ мечтаниѥ. и на похотны˫а свѣты. въздрастающе не въздрастаите. и присно всходѩще на добродѣтелную высость. (πρὸς τὸ... ὕψος) ФСт XIV, 27а; но да сице реку истнѣвши(м) на высость || взѩтисѩ. (εἰς ὕψος) ГБ XIV, 17–18.

3. В 4 знач.:

Не въведи насъ въ напасть. нъ избави насъ ѿ лѹкаваго. въ семь насъ наказаѥть. ˫авлѩ˫а нашю хѹдость. и ѿѥмлеть высость. (τὸ φύσημα) ПНЧ 1296, 146; сею высостью и надъменьемь бѣсовьскымь ѹловл(е)нъ (τῆς οἰήσεως) ПНЧ XIV, 123б.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ВЫСОТА →← ВЫСОКЫИ

T: 172