ГЛОУМИТИСѦ

ГЛОУМ|ИТИСѦ (33), -ЛЮСѦ, -ИТЬСѦ гл.
1. Скоморошествовать:

Аще котѡрыи еп(с)пъ илі пр(о)звутеръ іли дь˫аконъ. играѥть і глумитьсѩ і люди глумить. і ѹпи-ваѥть(с). аще не останеть(с) того да извер-жетьсѩ. КР 1284, 43б; то же КВ к. XIV, 24в.

2. Развлекаться:

непри˫азнивы˫а тоземець приимъ обыча˫а. и жерти идоломъ и бѣсомъ. ѿ тѣхъ наѹчившюсѩ играти ликъствовати. органы и мѹсикы˫ами и сопѣльми глумитисѩ (ἐπιτέρπεσθαι) ПНЧ XIV, 5в.

3. Насмехаться над кем-л., высмеивать кого-л.:

аще кѡторыи причетнікъ глумить(с) і посмихаеть(с) слѣпому і глухомѹ і хромому… таковыи да ѿлучитьсѩ. КР 1284, 45в; и быхъ імъ в притъчю о мнѣ глѹмлѩхѹсѩ сѣдѩще во вратѣхъ. о мнѣ по˫ахѹ пиюще вино СбЯр XIII, 8 об.; мною вси глумѩтсѩ КТур XII сп. XIV, 38.

4. Пустословить:

много же размышлѩющема има и глѹмѩщемасѩ има о семь ре(ч) папежь к ц(с)рви (ἀδολεσχούντων) ГА XIII–XIV, 240б; чл҃вкъ бо възвѣща˫а.вѣщи паче мѣры. и глумѩсѩ о нихъ. мнѩть(с) тьрпѩ цр(с)тва ра(д) Пр 1383, 92а; чл҃вкъ бо възвѣстивъ вещи паче мѣры. и глѹмлѩсѩ ѹбо о тѣхъ. подобаше памѩти и снѣсти хлѣбъ свои, но || не въкѹсилъ еси тѣхъ и тѣмь не быша ти любезна. (ἀδολεσχῶν) ПНЧ XIV, 27–28; аще чернечь глумить(с) с кимъ да поклонить(с) ·р҃· КВ к. XIV, 293г.

5. Отвлекаться, быть несосредоточенным:

иже въ врѣ [вм. врѣмѩ] молитвѣ и пѣнию лѣнитьсѩ и глѹмитьсѩ. сь б҃а прогнѣваѥть СбТр ХІI/ХIII, 61 об.; и свѣтъ даю на всѩкъ часъ молитисѩ не глѹмѩщесѩ и трезвѩщесѩ. и вѣщати ѡ дх҃внхъ и аще ничто же ино вѣщати ПНЧ 1296, 127 об.; подобаеть ѹчителю… внити въ цр҃квь гнѣва не имуще ни на кого же сто˫ати со страхо(м) и послушание(м)… ни бесѣдующе ни глумѩщисѩ но внимати с разумомь поемое и чтомое ЗЦ к. XIV, 40а.

6. Кичиться, заноситься:

иже бо сто˫ать прѣдъ кънѩзьмь. то ни смѣють сѩ ни глѹмѩть сѩ (μ33 μετεωρίζον... οὔτε μετεωρίζονται) Изб 1076, 73 об.

7. Заботиться, печься о ком-л., чем-л.:

и ѥже сп҃стисѩ вамь належащии намъ печали в томъ бо любогрѣшнии ѥсмъ глумѩщесѩ нощь и д҃нь и ѡ сихъ бываѥмъ и ѡ сихъ печемсѩ (ἀδολεσχοῦμεν) ФСт XIV, 56в; премирна˫а и нб(с)на˫а… ищете и ѡ сихъ ср(д)ца ваша глумѩтьсѩ. (ἡ ἀδολεσχία) Там же, 64б.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ГЛОУМИЦА →← ГЛОУМИТИ

T: 110