ГНѢВЬЛИВЫИ

ГНѢВЬЛИВЫИ (29) пр.
1. Склонный к гневу, вспыльчивый:

и съ сльзами ѹчаше вьсѩ. не бо николи же… ни гнѣвьливъ. ни ˫аръ очима. ЖФП XII, 49в; аще которыи еп(с)пъ гнѣвьливъ. ѥгоже не подобаѥть быти. скоро или стръпътивьно подвигнетьсѩ на попа или на диакона своѥго. и въсхощеть то отъ своѥ˫а изгънати цр҃кве. (ὀργίλος) КЕ XII, 173а; чл҃къ гнѣвьливъ. вепрь дивии. СбТр XII/XIII, 71; то же ПрЛ XIII, 58г; таче прилежащемъ к нимъ Индѩномъ ѹбиистводѣици и скверньно творѩще и гнѣвливи паче ѥстьства ГА XIIIXIV, 32а; врази б҃олѣпнаго Іѡана неправо и неразѹмно || завидѩхѹть ѥмѹ и ѡклеветахѹ акы нѣкы˫а велерѣчивъ и гнѣвливъ. (ὀργίλον) Там же, 253бв; Азъ мню, ˫ако имамъ ср(д)це величаво и гордо, непокориво и гнѣвливо… того ра(д) не разумѣѥмъ писани˫а. КТур XII сп. XIV, 70; Добро ѥсть жити съ женою гнѣвливою, тѣмъ бо ѹчитьсѩ и надъ инѣми ѿ гнѣва въздержати(с) (θυμώδει) Пч к. XIV, 62 об.; не буди… ни гнѣвливъ. ни ˫аръ. КВ к. XIV, 308б; друзии же чл҃вкъ нѣкыхъ срамныхъ и худыхъ ѡбразы воѡбразивше и си˫а богы нарекоша… их же тии сами написашь.блудникы быти и ѹбии||цѩ. гнѣвливы же и ревнивы и ˫ары. (ὀργίλους) ЖВИ XIVXV, 27вг;

в роли с.:

тако же гнѣвьливыи съмѹщаѥтьсѩ ѿ мыслии гнѣвьныхъ. СбТр XII/XIII, 71; то же ПрЛ XIII, 58г; ˫Араго рекше гнѣвьливаго многа сѹть прѣщениѩ. КР 1284, 204в; ѹста гнѣвливаго кидають словеса зла. ПрЮр XIV, 27в; гнѣвливии подобии сѹть кандиломъ, иже больма масломъ ражигаютьсѩ (ὀξυθύμους) Пч к. XIV, 62 об.

2. Относящийся к гнѣвъ в 1 знач.:

аще не схраните сами себе ѿ д҃ха лжива и гнѣвлива… погыбнете. Пал 1406, 112г.

3. Страстный:

Ничто же тако обнажить чл҃вка. и приве(де)ть || во оставленье ˫ако же огл҃ати. и осудити… осѹдити же есть. еже рещи блѹдьникъ е(с) оньсицѩ ложь есть гнѣвливъ есть. ПНЧ XIV, 29б–в.

Ср. негнѣвьливъ.

Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ГНѢВЬНО →← ГНѢВЪ

T: 360