МЫСЛЬНО

МЫСЛЬНО (8*) нар.
1.Мысленно, в мыслях:

тѣло и кровь по истинѣ быти г҃а і҃са х҃а. предълагаема того бж(с)твьною силою. мысльно же и невидимо. КР 1284, 402б; припадѣмъ ѥму, ˫ако блудница. мысльно прч(с)тѣи того лобызающе нозѣ КТур XII сп. XIV, 9; Взидемъ и мы, братиѥ, нынѣ мыслено в Сиѡньскую горницю. Там же, 22; Поидемъ же и нынѣ братьѥ на гору Ѥлеѡньскую умомь, и узримъ мысльно всѧ преславна˫а, створивъша˫асѧ на неи.Там же, 52; по том же лишенью ѡкраденье и мужьству и ѡбычаи ѿ звѣри своего плото˫адца ли въсхищеньемъ но не ѿ д҃шетлѣннаго бѣса врежающа посреди насъ. и снѣдающю мыслено въ лстi пути его. (νοητῶς) ФСт XIV, 143в; рече мытарь оправданъ паче нежели фарисѣи. но да никтоже о семъ блазнитсѧ. помышлѧ˫а роздѣлѧема на двое члв҃ка. но мысльно мысль ѿ словеси ѿсѣкаемсѧ. СбТр к. XIV, 1 об.;

|| в соответствии с замыслом:

и ѥже по части. въ||ходѧщихъ брашенъ сладостию растущи и дебелѣюще [младенец] невидѣмо. и неизреченно образуѥтьсѧ. мысльно и невидѣмо б҃иею рукою. Пал 1406, 42а–б.

2. С точки зрения ума:

си ѹбо хс҃вѣ дъвѣ ѥстьствѣ чьтѹть и ѥдинъ съставъ. невольнѹ же и недѣтельнѹ. мысльно д҃шевьнѹю. г҃ню плътъ проповѣдающе быти. (νοερῶς) КЕ XII, 273а.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

МЫСЛЬНЫИ →← МЫСЛЬ

T: 171