МѦТЕЖЬНЫИ

МѦТЕЖЬНЫИ (12*) пр.
1.Тревожный, мятущийся, неспокойный:

мѧтежни сѹть, и скорби полни. ПНЧ 1296, 57 об.; ѹвѣдѣх бо такавыи [так!] || чл҃вкы стварѧеть мч҃тль. и сеи мѧтежныи миръ прелага˫а и(х) ѿсюду и ѿѡвɤду. сѣмо и ѡвамо. (ταραχώδης) Там же, 57в–г; сп(с)исѧ ѿ рода стр(о)птиваго. въстани поиди ˫ако нѣ(с) тобѣ в немь покоища.ибо многоначаль˫а еже в ва(с) сущи(х) б҃ъ. бесчинно и мѧтежно. и весма быть˫а не имыи. намъ же не тако есть. н(и) мнози бози ни г(с)дь˫а. (στασιῶδες) ЖВИ XIV–ХV, 43в.

2. Вызывающий мятеж, смуту, раздоры:

Оукланѧи сѧ часто народьнааго мѧтежа. да не мѧтеженъ ти бывъ ѹмъ нечистѹ мл҃твѹ къ б҃оу въспѹстить Изб 1076, 254; то же ПрЮр XIV, 149–150; и нынѣ не престаеть лукаваго мѧтежьна˫а злоба. КР 1284, 348г; къ мѧтежному бесовьскому възношению. и изволению не прекланѧющимъ(с) Там же, 352а; и прелагають нашь ѹмъ на радость. таково бо ст҃ыхъ ан҃глъ ˫авльнеѥ. злыхъ же нашествиѥ и ˫авленье мѧтежьно есть ПНЧ XIV, 125в; и то все дь˫аволе дѣло ѥсть. и се всепагубно и мѧтежно въ братьи. (ταρακτικόν) ФСт XIV, 65б; николиже да не будеть ра||спрѧ ни слова мѧтежнѧ. (λογομαχίαι) Там же, 80б–в; растлѣва˫а то роптаниемъ. ли величаньемъ. тщеславиемъ. мѧтежнымъ прекословьемъ не мдр(с)тью. ни разумомъ. ни по чл҃вку истины не имуща (διὰ ταραχῆς) Там же, 157б.

3. Бурный, стремительный:

ре(ч) же г(с)ь къ моисѣѥви... величаваго же [египетского фараона] съ оружиѥмъ послѣдь женуша погубихъ напрасно бурею мѧ(т)жною. Пал 1406, 133а.

Ср. немѧтежьныи.

Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

МѦТЕЖЬНѢ →← МѦТЕЖЬНИКЪ

T: 99