ОБЛЬГЪЧАТИ

ОБЛЬГЪЧА|ТИ 1 (11), -Ю, -ѤТЬ гл.
1. Перен. Облегчать, делать менее трудным, тяжелым:

сѣмо и онамо || прерища. и всюдѹ преход˫а. вс˫а ѿ трѹдовъ обльгъч˫ашеть. ˫ако имать ѿ всѣхъ бл҃гословлѣниѥ плодимо. (κουφίζων) ЖФСт XII, 46–46 об.; въ сихъ стражюща ѹгажа˫а. и облегча˫а ѿ трѹда часто ѹтѣша˫а (ἀναπαύων) ПНЧ 1296, 60 об.; Ѥже не осужати они тѧготы облегчають. а мы в нихъ мѣсто тѧготы пѡ(д)имаѥмъ.МПρ XIV, 47; ˫Ако же бо пѹтьникомъ становища, и болѣзнь облегъчати. тако пакъ при˫атисѧ пѹтьшествѹ˫а. (τῶν πόνων λήγοντας) ПНЧ XIV, 202в; Иже хотѧть промыслiти своими ѡц҃и, да позрѧть на стеркы, ѡни бо, ѹзрѣвше своего ѡ҃ца и старостью безъ крылъ сѹща... ѥгда летѣти хочеть, помагають емѹ, по малѹ ѡблегчающю своими крилы. (κουφίζοντες) Пч к. XIV, 70 об.; иоасафъ же г҃лы ѹтѣшными нападшую на нь облегчаше тѧготу г҃лѧ. (διεκούφιζεν) ЖВИ XIV–XV, 123г.

2. Перен. Поднимать, возвышать чтол.:

сщ҃но же лѣпно и нераздѣлно. ˫ако не въ види||мыхъ пребываемъ. нъ видимыхъ ради къ вышнимъ видениемь възводимъ ѹмъ и ѡблекчаемъ. КР 1284, 6–7.

ОБЛЬГЪЧА|ТИ 2 (2*), -Ю, -ѤТЬ гл. Почувствовать облегчение, успокоение:

На двѣ вѣща стр(с)ти м҃ти дѣлѧсѧ радости и страха. радующисѧ о терпѣньи дѣтии ... а поне же видѣ кончавшасѧ. ѹже не боитсѧ. тогда ѡблегча. (ἀνεκούφισε) ГБ XIV, 138а; иноким же вѣко сь скорбенъ ѥсть вѣчны(х) ради. облегчаѥт же тогда. ѥгда не въстребують прв(д)ныхъ свѣта. СбЧуд XIV, 282б.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ОБЛЬГЪЧАТИСѦ →← ОБЛЫЖЬНИКЪ

T: 119