ОБРѢТЕНЫИ

ОБРѢТЕНЫИ (25) прич. страд. прош. к обрѣсти.
1.В 1 знач.:

жена же нѣка˫а дасть дщери ѥго скровище. по семь || ѹмре дщи ѥго. и не обрѣтенѹ бывшю положеномѹ. и въпроси старець мьртвѹю. ПрЛ XIII, 87в–г; иже ѥси послалъ на землю изиска||тъ погыбъшихъ. имь же ѡбрѣтены славѧща. СбЯр ХIII, 130–130 об.; и брата ѥмѹ блiзньцема родивъшемасѧ ѿ блѹдьства и поверженома въ пѹстѣ мѣстѣ.и ѿ которы˫а жены селѧнынѧ. ѡвца пасѹщи ѡбрѣтенома има и въспитаныма поносъ же бѣше Римлѧномъ (εὑρεϑέντας) ΓΑ XIII–XIV, 24г; бл҃гоч(с)тьно ѹбо. разѹмомь же и промысломь. но не сравнить(с) къ одиномѹ скоченью брата твоего. идѣ же обрѣтенаго злата прескочи. ПНЧ XIV, 89б; възвѣсти же рабъ б҃жии никола. въ всѧ грады древодѣль ради и не ѡбрѣтенѹ же емѹ бы(с) СбТр к. XIV, 160 об.; тѣло же ст҃го в море ввержено бы(с)... поисканъ || же бывъ ѿ вѣрныхъ и не ѡбрѣтенъ. ПКП 1406, 110б–в.

2. Во 2 знач.:

скончав же ст҃ыи. ˫ако спѧ обрѣтенъ бы(с). по средѧ огнѧ ника(к)же опаленъ. Пр 1383, 137в; Повѣдаше намъ геѡргии ираискыи. о ѡбрѣ(т)нѣмь бра(т) ди˫аконѣ сѹщiмъ тѹ. Пр XIV (6), ; таче дани(л) ѡбрѣтенъ бы(с) молѧсѧ. и преда(н) бы(с) лвомъ. (εὑρέϑη) ГБ XIV, 139г.

3. В 4 знач.:

бра(т) мои обрѣтенымь б҃атьствомь не може себе състроити добра. ПрЛ XIII, 125б;

обрѣтена˫а средн. мн. в роли с.:

Хвала, и ч(с)ть, и держава пребл҃женомѹ ѥстьствѹ нб(с)номѹ, ˫акоже нѹжна˫а всѣмъ створи борзо ѡбрѣтена˫а (εὐπόριστα) Πч к. XIV, 99.


Смотреть больше слов в « Словаре древнерусского языка (XI-XIV вв.)»

ОБРѢТИТЕЛЬ →← ОБРѢТЕНИѤ

T: 226